Menüü

Value

Leading Movement

What leads to success today? Clients, partners, investors and other market participants are increasingly concerned with a company’s credibility and transparency. Next to service, product, and the quality of a working relationship, the impact of companies on the living environment and economy is becoming progressively important.

The Responsible Business Forum brings together well-known and leading Estonian companies that value progress in multiple sectors:

  • Natural environment – awareness of your company’s impact on nature is important because an individual can only do a fraction of what industries and business sector could achieve by developing an environment-friendly plan of action.
  • Social environment– companies do not exist in a vacuum but are always surrounded by communities where users and developers of their products and services can be found.
  • Work environment– valuing an employee means valuing work. Business world giants like Google, owe a big portion of their success to developing a work environment that puts the individual first.
  • Market environment– honesty and transparency in collaboration with consumers, suppliers, and partners demonstrates credibility in local as well as international markets.

The Index questionnaire was created based on these topics.

VALUE TO YOUR COMPANY

Every year we recognize companies who have regarded these values, in collaboration with experts from organizations:

Index council
The council’s role is to keep Index topics current and bring new important topics if needed.
  • Tuuli Pärenson, PhD, impact assessment expert
  • Tarmo Meresmaa, AS PricewaterhouseCoopers Advisors, leading consultant
  • Maris Ojamuru, Sustinere OÜ, partner
  • Elina Rääsk, VEF founding member
  • Mari Kooskora, EBS Head of the Business Ethics Centre
  • Kristiina Esop, VEF CEO

Recognition with the accompanying certificate and label do not mean prominence only on a local level. VEF is a part of an international network, thanks to which the responsible values are becoming a business standard.

See who were given quality labels in 2017

See who were given quality labels in 2016

”Vastutustundliku Ettevõtluse Indeksi märgis võimaldab BaltCapil anda selge sõnum nii oma kohalikele kui rahvusvahelistele klientidele, investoritele ja portfellifirmadele, et meie jaoks on jätkusuutlik ja vastutustundlik tegevus prioriteediks ning oleme integreerinud selle oma põhitegevusse.”

Martin Kõdar

BaltCap juhtivpartner

"SEB on Vastutustundliku Ettevõtluse Indeksi konkursil osalenud mitu aastat ja sealt saadud konstruktiivne tagasiside on aidanud meil edasi arendada oma jätkusuutlikkuse strateegiat. Meie kogemus on näidanud, et kliendid eelistavad neid tooteid ja teenuseid, millel on positiivne mõju ühiskonnas laiemalt. Ettevõte, kelle jaoks on oluline vastutustundliku ettevõtte mõttelaad tagab mitmekesisema ja innovaatilisema töökeskkonna. Selle boonuseks on ka motiveeritumad töötajad ning rahulolevamad kliendid. Kogemus on näidanud, et vastutustundlikkus on üha tähtsam ka nende inimeste jaoks, kes meid oma tööandjana näevad, seda eriti noorema põlvkonna puhul."

Allan Parik

SEB Pank juhatuse esimees

„Vastutustundlik ettevõtlus on olnud ELi välisturgudel tähtis teema juba aastakümneid. Kuldtase tähendab, et oleme igas valdkonnas andnud endast parima – see peegeldab Loodusvägi OÜ põhiväärtusi ja on koostööpartneritele äratuntav kvaliteedimärgis. Oma kogemusest võime öelda, et ettevõtetel, kes ei ole eksporditurgudel veel laialt populaarsust kogunud, aitab märgis kindlasti tõsta usaldusväärsust uute kliendisuhete loomisel.”

Kristo Tuurmann

Loodusvägi OÜ tegevjuht

”Globaalse juhtiva personaliettevõtte Manpower võtmeklientide seas läbiviidav uuring näitab vastutustundliku ettevõtluse (CSR) tähtsuse kiiret kasvu. Kui 2000-ndate alguses nõudis või eeldas CSR programmi olemasolu potentsiaalsetelt partneritelt ca 10% rahvusvahelistest klientidest, siis täna on see kasvanud üle 90%. Ilma selleta ei saa kvalifitseeruda teenuse pakkujaks, koostööst rääkimata.”

Heigo Kaldra

Manpower Baltikumi tegevjuht